Varaždinski biskup Josip Mrzljak blagoslovio novoizgrađenu kapelu u Novakovcu

Uz spomendan svetih Joakima i Ane, kojeg katolici 26. srpnja, varaždinski biskup Josip Mrzljak, blagoslovio je u nedjelju 30. srpnja novoizgrađenu kapelu svete Ane u Novakovcu. Nakon blagoslova kapele, izgrađene na području Župe svete Elizabete Ugarske u Jalžabetu, biskup Mrzljak predvodio je i euharistijsko slavlje.

Sve okupljene najprije je pozdravio župnik Župe svete Elizabete Ugarske vlč. Josip Vidović, a nakon njega to su učinili i predstavnici općinske vlasti, budući da je Općina Jalžabet financirala izgradnju kapele.

– Danas bi se mnogi pitali treba li graditi nove sakralne objekte? Mnogi bi rekli – nikako. Kapitalistima je neisplativo, liberalima povreda nečije slobode. Nama katolicima, hvala Bogu. I neka ostane tako, jer Gospodin je uvijek s nama. Neka nam ovo bude znak zahvalnosti da nas prati zagovor svete Ane – kazao je u uvodu vlč. Vidović.

Varaždinski biskup poručio je vjernicima kako smo se s puno radosti okupili da Bogu darujemo ovu novu kapelu.

– Zato ponizno zamolimo Boga da bude uz nas svojom milošću i svojom silom blagoslovi ovu vodu da se poškropimo njome kao znak pokore i na spomen krštenja. Kada nas vjera i ljubav povezuju u jedno, mi smo ta živa Crkva da budemo znak i svjedočanstvo one ljubavi kako Bog ljubi svoje ljude – poručio je otac biskup.

U zajedništvu s biskupom i domaćim župnikom, svetu misu slavili su preč. Vladimir Magić, domaći sin, inače župnik Župe svetog Marka na zagrebačkom Gornjem gradu, vlč. Tihomir Kosec, župnik susjedne Župe svete Marije Magdalene iz Kneginca, ujedno predstojnik Ureda za pastoral mladih Varaždinske biskupije, te vlč. Mario Kaniški, rodom iz susjednog Kneginca, a odnedavno imenovan pastoralnim suradnikom u župi Stenjevec u Zagrebačkoj nadbiskupiji.

U svojoj propovijedi velikom mnoštvu vjernika koje je ispunilo kapelu, ali i značajan prostor oko nje, mons. Mrzljak je podsjetio kako svatko od nas ima svoj dom, dom svoje obitelji.

– U domu u kojem žive kršćani katolici, možemo reći da je to Crkva u malom. No, danas smo ostavili svoje domove i došli smo u ovaj naš dom koji se po nama zove Crkva. Čovjek kada god poduzima neku gradnju pita se “koji je smisao te gradnje?” Često puta susrećemo kako su neke gradnje započete i stoje, nisu dovršene. Ova kapela je izgrađena gotovo do kraja. Dakako, ima još toga što se može učiniti ljepšim, kao što svaka kuća uvijek ima potrebe uređenja, ako ništa drugo da bude što ljepša. Postavlja se pitanje koji je smisao gradnje ovakve građevine? Sigurno da bi netko mogao pitati se nisu li ta sredstva mogla biti upotrebljena za nešto drugo, nešto korisnije, dječji vrtić, gospodarski objekt, starački dom? Mogli bismo nabrajati puno toga što je ljudima potrebno. Zato se pitamo je li potrebna ovakva jedna zgrada u kojoj se sastaju kršćani. Čuli smo već onu poznatu rečenicu iz svetog evanđelja da čovjek ne živi samo o kruhu, već o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta. Da nemamo taj kruh sadašnji, umrli bismo od gladi. Ali čovjek ne živi samo o tome. Čuli smo u čitanju o kralju Salomonu, jednom od najmudrijih ljudi iz ljudske povijesti. Bog mu je dao ponudu da izabere što god želi. On je odgovorio Bogu da mu dade da zna razlikovati dobro od zla. Nije li upravo to uvijek poruka Božje riječi, da možemo razlikovati što je dobro, a što zlo. Kada bismo danas postavili to pitanje što je dobro, a što zlo, bismo li se mogli, na neki način, dogovoriti? Vjerojatno ne. Svatko bi imao svoje mišljenje, svoja razmišljanja i teško bismo se mogli dogovoriti. Zato i ne tražimo od ljudi da od njih naučimo što je dobro, a što zlo, nego to tražimo od Onoga koji je stvorio čovjeka, od Onoga koji je došao čovjeku i koji nas želi poučiti o tome što je dobro, a što zlo. Zato stojimo u poniznosti pred Bogom i zaista i danas ovdje molimo Boga da nas nauči razlikovati dobro od zla kako bismo znali uvijek stati na stranu onoga što je dobro za čovjeka. Danas ima toliko različitih misli da se čovjek jedva snalazi. Zato mi je drago da je ova kapela posvećena svetoj Ani, majci blažene djevice Marije. Sveta Ana, koja je izmolila Mariju, je znak da Bog voli čovjeka i da voli život. Sveta Ana zato je darovala taj novi život Bogu i poučavala je Mariju kako će dolaziti pred Boga, slušati Božju Riječ i kako je najvažnije u životu naučiti kako prepoznati Božju volju – poručio je, između ostaloga, u homiliji mons. Mrzljak.

Misno slavlje svojim je pjevanjem uveličao Župni zbor svete Elizabete iz Jalžabeta, kao i članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja općine Jalžabet.

Goran Damjanić
© 2024 Župa Jalžabet