Cvjetnica, Veliki tjedan i Uskrs u župi

U nedjelju 9. travnja 2017 godine ušli smo u Veliki ili Sveti tjedan kojega kao katolici slavimo uoči svetkovine Uskrsa i Svetoga Vazmenoga Trodnjevlja – Cvjetnica ili nedjelja Muke Gospodnje na najsvečaniji način u našoj župi započela je svečanom procesijom u 8.00 sati od kapele Majke Božje Žalosne u centru Jalžabeta gdje se odvijao blagoslov grančica odakle smo krenuli prema župnoj crkvi svete Elizabete te otpočeli po pjevanoj Muci po evanđelistu Mateju ove godine ulazak u Sveti Tjedan! Nas misi Cvjetnice župnik je pozvao sve vjernike da tijekom ovoga tjedna kao što su i dan ranije preispitaju svoju savjest dali su na putu Gospodina našega Isusa Krista uz njegov Križ ili uz logiku ovoga svijeta koja tako očito odbacuje Njega i njegov križ. I Isusovi suvremenici su nosili raznorazno granje i cvijeće za njega kao i mi danas a u isto vrijeme sposobni smo to cvijeće pogaziti jer nam ne odgovara. Cvjetnica i nas pita danas kakovi smo kao ljudi dali smo u stanju prije vikati Raspni ga ili Oslobodi ga?? Na Veliki Četvrtak u župi smo imali kao i prošle godine obred „Pranja nogu Apostolima“ uz župnika asistirali su mu naš trajni đakon časni gospodin Ivan Sarić đakon u bečkoj nadbiskupiji i bogoslov akolit Mislav Mikac, te se na kraju obreda župnik zahvalio muževima koji su se odazvali izboru dvanaestorice za obred Velikog Četvrtka! Nakon obreda bila je Getsemanska Ura klanjanja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom kod oltara sv. Jelene Križarice. Na Veliki petak ujutro u 9.00 sati u crkvi je bila pobožnost Križnog Puta koji je predvodio župnik Josip. Popodne u 17.00 sati otpočeli su obredi Velikoga Petka koji je predvodio župnik uz asistenciju đakona Ivana. Na Vazmenu subotu stražu na Božjem grobu su čuvali članovi DVD-a: Novakovec, Jalžabet, Imbriovec, Leštakovec, Kelemen te članovi Lovačkog društva Trča – Jalžabet. Vazmeno bdijenje otpočelo je blagoslovom vatre – krijesa ispred crkve a na koncu svečanog misnog slavlja bio je blagoslov uskrsnog jela – košarica. Na sam Uskrs središnja misa bila je u župnoj crkvi u 8.00 sati koju je predvodio župnik, a savlje uskrsa nastavilo se misama u 9.30 u Kelemenu koju je predvodio fra Branimir Kosec iz franjevačkog samostana u Varaždinu, te u 10.00 sati u Jakopovcu i poldanicom u 11.30 sati u Jalžabetu.

© 2024 Župa Jalžabet