Pepelnica – početak korizme

Korizma ili četrdesetnica (lat. quadragesima) dio je liturgijske godine u kojem se pokornički pripremamo za blagdan Uskrsa. Pokora traje 40 dana. Korizma počinje Čistom srijedom ili Pepelnicom, a završava pred Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak kojom počinje Vazmeno trodnevlje. Pripreme za slavljenje Uskrsa sastoje se u molitvi, postu, slušanju i čitanju Božje riječi te dobrim djelima prema bližnjima. Odrasli pripadnici za krštenje, katekumeni imaju u korizmi završne pripreme za svoje krštenje u uskrsnoj noći. U korizmi, vjernike se poziva na redovitije pristupanje sakramentu pomirenja, kako bi pomireni s Bogom i ljudima radosnije mogli slaviti Uskrs. Tijekom korizme svećenici na liturgijskim slavljima oblače misno ruho ljubičaste boje. Svaka od 6 korizmenih nedjelja ima svoje posebno ime. Prva korizmena nedjelja zove se Čista, druga je Pačista, treća Bezimena, četvrta Sredoposna, peta Gluha (Glušna), a šesta je Nedjelja muke Gospodnje ili Cvjetnica.

Čista srijeda – Pepelnica

U srijedu 1. ožujka započinjemo sveto korizmeno vrijeme priprave za Vazmeno otajstvo. Vrijeme Korizme. Toga dana je zapovijedani Post i Nemrs. Zakon nemrsa obvezuje sve koji su navršili 14. godinu života, a zakon posta one koji su navršili 18. godinu života pa do započete 60. godine. Međutim, poželjno je da dušobrižnici i roditelji već i djecu odgajaju i poučavaju o smislu pokore. Kod misa, poslije evanđelja i homilije, blagoslovit će se i posipati po glavama pepeo koji je dobivan od grančica blagoslovljenih na Cvijetnicu prošle godine. Otpjev prije evanđelja tvz. “Aleluja” se izostavlja sve do vazmenog bdijenja, a umjesto njega govori se: “Slava tebi Kriste Bože, kralju slave vječite.” Pozivam Sve Vas dragi župljani da dođete toga dana na misu ili u Jalžabet ili u Kelemen ili Jakopovec te započnimo s Božjom pomoću naš ovogodišnji korizmeni hod i pripravu za svetkovinu Uskrsa!

 

© 2024 Župa Jalžabet